Шу кунларда мамлакатимизда транспортларда ҳаракатланиш учун йўлкира тўловини электрон усулда тўлаш амалиётига ўтилаётгани ва автобус ичида нақд пул орқали тўлов қилиш амалиётининг бекор қилингани муҳокамаларга сабаб бўлмоқда. Фикр билдирувчиларнинг эса яна бир саволи диққатимизни тортди.
Яъни, бир марталик "QR" чиптани олиш учун инфокиоскга маълум миқдордаги суммани киритадиган бўлса, қайтариладиган қайтим йўловчининг уяли телефон рақами ҳисобига автоматик равишда ўтказиб берилади. Бироқ, телефон рақами ҳисобини етарли миқдорда тўлдириб қўйганлар учун бу усул нечоғлик қулай?
Ушбу савол билан Тошкент шаҳар транспорт бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари — Оллоёр Норбўтаевга мурожаат қилдик.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/KzpdNSfNIdk?si=tSoKzXXXJcurkHQG" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>