Размер шрифта: A A A
Цвет сайта: A A A A

25.08.2009 19:02 Chop etish versiyasi

"O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘n sakkiz yilligi munosabati bilan fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, san’at, ma’naviyat va ma’rifat, ommaviy axborot vositalari hamda ijtimoiy sohalar xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida"

O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni

Vatanimiz mustaqilligini mustahkamlash, uning xalqaro miqyosdagi nufuzini oshirish, xalqimiz madaniyati va ma’naviyatini yuksaltirish ishiga qo‘shgan salmoqli hissasi, betakror iste’dodi, serqirra ijodi, ilmiy faoliyati, halol xizmati bilan el – yurt o‘rtasida orttirgan obro‘ – e’tibori, fan, ta’lim, adabiyot, madaniyat, san’at, sog‘liqni saqlash, sport va ijtimoiy hayotning boshqa sohalaridagi ko‘p yillik samarali mehnati hamda jamoat ishlaridagi faol ishtiroki uchun quyidagilarga faxriy unvonlar berilsin:

«O‘zbekiston Respublikasi san’at arbobi»

Abdurahimova Feruza Ravshanovna – “So‘g‘diyona” o‘zbek xalq cholg‘ulari davlat kamer orkestri badiiy rahbari

Nazirov Xurshid Abdullayevich – O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi, miniaturachi rassom

«O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi»

Shirinov Temir – Samarqand davlat universiteti rektori

«O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti»

Bekchanova Mehrijon G‘ulomovna – Muqimiy nomidagi o‘zbek davlat musiqiy teatri aktyori

Rajabov Avazxon Akbarovich – Alisher Navoiy nomidagi davlat akademik katta teatri opera solisti

«O‘zbekiston Respublikasi xalq baxshisi»

Rahimov Abdimurot Abdiyevich – Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tuman madaniyat uyi rahbari, baxshi

«O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi»

Asqarov A’zamxo‘ja Ismatovich – O‘zbekiston Badiiy akademiyasi maxsus jamg‘armasi raisi, badiiy kulolchilik va shisha bo‘yicha rassom

«O‘zbekiston Respublikasi xalq ustasi» G‘aniyev Husan Vahobovich – “Ustozoda” xalq san’ati ustalari korxonasi yog‘och o‘ymakor ustasi

«O‘zbekiston Respublikasi xalq hofizi»

Niyozov Soyibjon Navro‘zovich – Badiiy jamoalar ijodiy birlashmasi “Maqom” ansambli xonandasi

Safarov Orol Abdumannonovich – Toshkent davlat madaniyat instituti katta o‘qituvchisi, hofiz

«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist»

Abdulakova Matluba Abdullayevna – “Ofarin” zamonaviy raqs teatri baletmeysteri

Jdanov Dmitriy Yuryevich – Akademik va xalq badiiy jamoalari direksiyasi davlat xor kapellasi badiiy rahbari va bosh dirijori

Ismiyaminova Dilnoza Mirzatillayevna – “O‘zbeknavo” estrada birlashmasi xonandasi

Kunnazarov Sultan Shnibayevich – “Ayqulash juldizlari” qoraqalpoq davlat milliy folklor ansambli balet artisti

Madaminov Qobiljon – Andijon viloyat yoshlar teatri aktyori

Mirodilova Qanoatxon – Surxondaryo viloyat musiqali drama teatri aktyori

Rahimov Sanjar Mirahmedovich (Sardor Rahimxon) – “O‘zbeknavo” estrada birlashmasi xonandasi

Turg‘unov Tohir Mirhosimovich – Badiiy jamoalar ijodiy birlashmasi “Maqom” ansambli sozandasi

Usmonova Shaodat Isomiddinovna – Samarqand viloyat qo‘g‘irchoq teatri aktyori

Xayriddinova Sayyora Mirsoatovna – Alisher Navoiy nomidagi davlat akademik katta teatri opera solisti

Soy Zoya Nikolayevna – Respublika musiqa kolleji o‘qituvchisi, estrada xonandasi

«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi»

Kolemasov Aleksey Nikolayevich – Respublika Olimpiya zaxiralari kollejining murabbiy – o‘qituvchisi

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist”

Kuzmetova Hulkar Yorbekovna – “Ma’rifat” gazetasi bo‘lim muharriri
Toshboyev Olim Shoyimovich – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “O’zbekiston” telekanali ijtimoiy – siyosiy va sotsial – iqtisodiy dasturlar muharririyati bosh muharriri

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi”

Odilov Jahonbek Jo‘rayevich – “O‘zbekiston” nashriyot – matbaa ijodiy uyi bosh rassomi

Azizov A’zamjon – Qo‘qon shahar musiqali drama teatri sahnalashtiruvchi rejissori va rassomi

Jamolova Dildora Abduvahobovna – V.Uspenskiy nomidagi respublika maxsus musiqa akademik litseyi direktori

Zabirova Fatima Galimovna – Guliston shahar Ko‘zi ojizlar madaniyat uyi direktori

Madrahimov Alisher Arslonovich – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “O’zbekiston” telekanali “Musiqiy dasturlar” studiyasi rejissori

Mahmudov Mavzur Mansurovich – “O‘zbekfilm” kinostudiyasi multbirlashmasi postanovkachi – rejissori

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sog‘liqni saqlash xodimi”

Markelov Vladimir Fedorovich – Navoiy viloyati, Navoiy shahar teri kasalliklari dispanseri bosh vrachi

Najmiddinova Dilbar Qamariddinovna – Toshkent tibbiyot akademiyasi ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori

Yo‘ldoshev Furqat Abdisodiqovich – Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi anesteziologiya – reanimatsiya bo‘limi katta ilmiy xodimi

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi”

Lebed Petr Leonidovich – Tennis bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi katta murabbiyi

Ubaydullayev Ahmadjon Inoyatovich – Futbol bo‘yicha O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi bosh murabbiyi

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi”

Ergashev Akmal Anvarovich – Taekvondo VTF bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi

Nesterov Ignatiy Mixaylovich – Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi

Xalqimizning ilm – ziyo salohiyati va ma’naviyatini yuksaltirish, ta’lim, madaniyat, adabiyot, san’at, sog‘liqni saqlash sohalarini rivojlantirishdagi xizmatlari, Vatanimiz mustaqilligini, yurtimizdagi tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash ishiga qo‘shgan munosib hissasi hamda ko‘p yillik jamoatchilik faoliyati uchun quyidagilar mukofotlansin:

“Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan

Salimov Olimjon – Respublika yosh tomoshabinlar teatri badiiy rahbari

“Mehnat shuhrati” ordeni bilan

Abdullayev Abdurasul Mo‘minovich – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “O’zbekiston” telekanali perspektiv teleloyihalar studiyasi katta muharriri

Akbarxo‘jayev Ahror Akmalovich – “O‘zbekfilm” kinostudiyasi rejissori

Berdiyev Kamol Uzoqovich – Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanidagi 28 – umumiy o‘rta ta’lim maktabining fizika fani o‘qituvchisi

Zaripova Ro‘za – Xorazm viloyati onkologiya dispanseri vrach – ximioterapevti

Ziyodova Dilbar Abdurahmonovna – “O‘zbektelefilm” studiyasi badiiy filmlar va teleseriallar ijodiy ishlab chiqarish bo‘limi mudiri

Ismoilov Mahmud Husanovich – O‘zbek milliy akademik drama teatri aktyori

Qaimova Mukarram – Namangan viloyat bolalar sil kasalliklari sanatoriyasi hamshirasi

Luqmonov Vohid Habibullayevich – O‘zbekiston Milliy axborot agentligining mahalliy axborot tahririyati bosh muharriri

Sodiqova Ma’mura G‘aniyevna – O‘zFA “Fan” nashriyoti yetakchi muharriri

Sarimsoqov Abdushukur Abduhalilovich – O‘zFA Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti direktorining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari

Sirov Vladimir Nikolayevich – O‘zFA O‘simlik moddalari kimyosi instituti laboratoriya mudiri

Turg‘unova Mavluda Tojiboyevna – Andijon viloyati, Jalolquduq agrosanoat kasb – hunar kollejining maxsus fan o‘qituvchisi

Uvatov Ubaydulla – Imom Buxoriy xalqaro markazi direktori

Hakimov Olimjon Esonovich – Oltiariq tumani hokimligining «Davr ovozi» gazetasi muharriri

Hamdamov Po‘lat – «Narodnoye slovo» gazetasining Namangan viloyati bo‘yicha maxsus muxbiri

Shonazarov Erkinjon – Sirdaryo viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi otorinolaringologiya (LOR) bo‘limi mudiri

Qudratov G‘afur Ochilovich – Buxoro viloyati Jondor tumanidagi 47 – umumiy o‘rta ta’lim maktabining matematika va informatika fanlari o‘qituvchisi

Mamlakatimizda har tomonlama sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish ishiga qo‘shgan katta hissasi hamda yoshlarni Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat, sog‘lom turmush tarzi tamoyillari ruhida tarbiyalashdagi xizmatlari uchun quyidagilar mukofotlansin:

II darajali “Sog‘lom avlod uchun” ordeni bilan

Asatova Muyassar – Toshkent viloyati, Bekobod shahar ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasi pediatri

Navro‘zova Shakar Istamovna – Buxoro davlat tibbiyot instituti “Bolalar kasalliklari va neonatologiya” kafedrasi mudiri

Saparniyazova Ramiza Tolibayevna – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qorao‘zak tumani “Qorao‘zak” qishloq vrachlik punkti mudirasi

Xolmurodov Muzaffar – Samarqand viloyati, Narpay tuman markaziy shifoxonasi bolalar bo‘limi mudiri

Yusupova Mahbuba Tursunovna – Andijon viloyati, Buloqboshi tumanidagi 5 – maktabgacha ta’lim muassasasi tarbiyachisi

Yurtimizda tinchlik – totuvlik, millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, jamiyatda mehr – oqibat va bag‘rikenglik g‘oyalarini qaror toptirish borasidagi xizmatlari hamda ijtimoiy hayotning turli sohalarida qo‘lga kiritgan yutuqlari bilan Vatanimiz obro‘ – e’tibori va shon – shuhratini yuksaltirishga qo‘shgan hissasi uchun quyidagilar mukofotlansin:

“Do‘stlik” ordeni bilan

Ablyayeva Reshide Reshatovna – Sirdaryo viloyati, Guliston shahridagi 15 – umumiy o‘rta ta’lim maktabining jismoniy tarbiya fani o‘ qituvchisi

Bobojonova Dilbar Yo‘ldoshevna – «Uzbekistan Today» gazetasi muxbiri

Vishinskaya Yelena Viktorovna – Toshkent davlat milliy raqs va xoreografiya oliy maktabi konsertmeysteri

Zaripova Karima Faxriddinovna – Respublika estrada – sirk kolleji direktori

Zoyirov Ilhom Bafoyevich – G‘afur G‘ulom nomidagi nashriyot – matbaa ijodiy uyi bosh muharriri

Karimboboyeva Shahnoza Usmonovna – Toshkent fotosuratlar uyi direktorii

Muhamedov Ne’matullo Asatullayevich – Toshkent islom universiteti “Dinshunoslik va jahon dinlarini qiyosiy o‘rganish YUNESKO” kafedrasi mudiri

Narimbetov Baxit Janabayevich – O‘zFA Qoraqalpog‘iston bo‘limi raisining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari

Rekk Mariya Grigoryevna – O‘zbekiston Respublikasi “Vidergeburt” nemis milliy madaniy markazi raisi

Satimov G‘afurjon – O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Ingliz tili grammatikasi va tarixi” kafedrasi professori

Tolkachyova Nina Yegorovna – Toshkent shahar 3 – sonli madaniyat uyi rahbari

Toshev Ismoil Ergashevich – Qashqadaryo viloyati, Kasbi tumanidagi 14 – bolalar musiqa va san’at maktabi direktori

Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ma’naviy – ma’rifiy va ijtimoiy islohotlardagi faol ishtiroki, samarali mehnati, yosh avlodni Vatanga muhabbat, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga sadoqat ruhida tarbiyalash ishiga qo‘shgan hissasi uchun quyidagilar mukofotlansin:

“Shuhrat” medali bilan

Abdullayeva Zaynab Otaboyevna – “Ichan – qal’a” davlat muzey – qo‘riqxonasi ilmiy xodimi

Abdurahmonova Mukarram Is’hoqovna – Respublika ixtisoslashtirilgan ko‘z mikroxirurgiya markazi mikroxirurgiya bo‘limi katta hamshirasi

Akbarov Bahrom Hasanovich – “O‘qituvchi” nashriyot – matbaa ijodiy uyi yetakchi muharriri

Akbarov G‘ayrat Qosimovich – Toshkent shahar Sobir Rahimov tumanidagi 2 – bolalar musiqa va san’at maktabi direktori

Akramova Feruza Akmalovna – Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti “Pedagogika va psixologiya” kafedrasi dotsenti

Ahrorova Sojida Xalilovna – “O‘zbekiston kinosan’ati muzeyi” fondi bo‘limi boshlig‘i

Boboqulova Latofatxon Abulxayevna “Ovozi tojik” gazetasining harf teruvchi operatori

Grigoryan Arevat Eduardovna – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “Yoshlar” teleradiokanali “Davr” axborot dasturi muharririyati katta muharriri, boshlovchisi

Zoirova Zura Naimovna – Toshkent shahar Yakkasaroy yengil sanoat kasb – hunar kolleji direktori o‘rinbosari

Izentayev Jarilkagan Jollibayevich – O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi bosh direktori, rangtasvirchi rassom

Imongulova Lola Hoshimovna – Jizzax viloyati, Zarbdor tumanidagi 1 – umumiy o‘rta ta’lim maktabining boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi

Mardonaqulova Sayyoraxon Meliqo‘ziyevna – Farg‘ona viloyati, Dang‘ara qishloq xo‘jaligi kasb – hunar kollejining fransuz tili fani o‘qituvchisi

Mirzayeva Gulnora Akramovna – Navoiy viloyat Navbahor tuman markaziy madaniyat uyi direktori

Muhammadjonova Feruza Hotamjonovna – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “Toshkent” teleradiokanali ijtimoiy – siyosiy va iqtisodiy dasturlar muharririyati bosh muharriri

Norjigitova Bahriniso Egamqul qizi – «Guliston hayoti» gazetasi muharriri

Nishonov Hasan Mahmarayimovich – «Ishonch» va «Ishonch – Doveriye» gazetalari adabiy kotibi

Pardayev Turdali Ergashevich – Angren shahar Alisher Navoiy nomidagi madaniyat markazi ijodiyot bo‘limi uslubchisi

Rahimova Dilovar Baqoyevna – Buxoro viloyati, Shofirkon tuman tibbiyot birlashmasi qishloq vrachlik punkti hamshirasi

Svechnikova Anastasiya Vladimirovna – Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi a’zosi

Seytmuratova Qalligul – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Nukus melioratsiya va suv xo‘jaligi kasb – hunar kollejining maxsus fan o‘qituvchisi

Sultonova Muborakxon Abdurahmonovna – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasining Toshkent radioeshittirish uyi operatori

Tojiboyev Xurshid Ergashevich – Boks bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi

To‘rayeva Ra’no Abdihalilovna – Qashqadaryo viloyati, G‘uzor tuman tibbiyot birlashmasi “Savbog‘” qishloq vrachlik punkti mudirasi

Tursunov Qahramon Rajabovich – Toshkent tibbiyot akademiyasi ijtimoiy – gumanitar fanlar kafedrasi dotsenti

Fayzullayev Saidbahrom – Jizzax viloyati xalq ijodiyoti va madaniy – ma’rifiy ishlar ilmiy uslubiyat markazi bo‘lim mudiri

Hafizov Ildar Shavkatovich – Yunon – rum kurashi bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi

Soy Boris – “Sharq” nashriyot – matbaa aksiyadorlik kompaniyasi muqovalash sexi mashinisti

Chashemov Mansurbek Xolboyevich – Og‘ir atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi

Shamsiboyeva Sayyora Mamadaliyevna – Namangan viloyat o‘lkani o‘rganish muzeyi uslubiyat bo‘limi mudiri

Shekerova Mariya Aleksandrovna – Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi

Esonova Gulchehra Esonovna – Navoiy davlat pedagogika instituti qoshidagi akademik litseyning matematika fani o‘qituvchisi

Yo‘liboyeva Xolbuvi Jo‘rayevna – Samarqand viloyati, Qo‘shrabot tumani tibbiyot birlashmasi ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasi jarrohlik bo‘limi hamshirasi

Yunusova Zulfiya Nosirovna – O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi “Vatanparvar” gazetasi muxbiri

Yunusova Sohibaxon Rasuljonovna – Jizzax viloyati, Mirzacho‘l tuman tibbiyot birlashmasi “Ipak yo‘li” qishloq vrachlik punkti umumiy amaliyot vrachi

Qiyomov Ma’murjon Umirzoqovich – «Jamiyat» ijtimoiy – siyosiy gazetasi bo‘lim mudiri

Qurbonov Zoir Tohirovich – O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “Yoshlar” teleradiokanali direktorining birinchi o‘rinbosari

O‘zbekiston
Respublikasi Prezidenti I.Karimov

Toshkent shahri,
2009 yil 25 avgust


19 913